POLİFENOLLER

Polifenol bilimi

16 ve 17 yüzyıllarda, Avrupalı doktor ve şifacılar, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmede turba (çürümüş bitkilerden elde edilen kömür)  ekstrelerini kullandılar. Zengin Avrupalılar, polifenol çamur banyolarının çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen Avusturya’daki ünlü Neydharting Polifenollerini düzenli olarak ziyaret ediyorlardı.

Napolyon ve diğer ünlü Avrupalılar, kas ağrısı, eklem ve diğer sorunların tedavisi için bu polifenollere uğradılar. Polifenoller, çimen ve ağaç ayrışması sonucu neredeyse sadece organik maddeden oluşur.

Ekseriyetle, Polifenollerin genel olarak ender veya önemli jeolojik yatak haline gelebilmesinin sebebi 30 – 60.000 yaşında olmalarıdır.

Avrupalı Bilim adamları

Alman bilim adamları önemli maddeleri turbadan ilk izole edenlerdi. Bu sıvıyı tamamen karakterize etmek bugün bile çok zordu ancak büyük bir kısmı son zamanlarda keşfedilmiştir.  En iyi tespit edilebildiği kadarıyla, humik asitler, çoklu altı-karbon aromatik halkaları ve birçok karboksilik asit fonksiyonel parçaları olan yüksek molekül ağırlıklı polimerlerdir. Bu maddeler, en az 300 yıl boyunca Avrupa’da yoğun ilgi konusu oldu. Onların tedavi değerini anlamaya yönelik olarak son 30 yılda çok büyük bir çaba sarf edilmiştir.

Avrupa’da bu seviyede bir araştırmaya rağmen, Kuzey Amerika’da bu maddeler hakkında çok az şey bilinmektedir.

Polifenol Çalışmaları

Çalışmalar göstermektedir ki Polifenoller, serbest radikal gelişiminden koruma sağlayarak hücre zarlarının oksidasyonunu engelleyebilme yeteneği sayesinde cildi korurlar. Polifenollerin epidermiye nüfuz edişi kanıtlanmıştır. Polifenollerin iltihaplanmaya karşı etkilerinin Asetilsalisilik asit’in iki katı fazla olduğuna dair iltihabı azaltma yeteneği kayıt altına alınmıştır. Bundan başka, humik maddelerin toksik madde ve kirlilikleri bir dışa çeken büzücü eylemi vardır. Humik maddeler ayrıca, kan dolaşımını düzelten ve cilt metabolizması ve hücre yenileme sürecini6 aktive eden vazodilasyonu5 da etkiler.

Doğallık neden daha iyi?

Sentetik , “doğal veya hakiki olmayan; yapay veya yapmacık” ve “suni veya yapay yapılmış”; bir başka deyişle başka bir şey üretmek için birbiriyle reaksiyon halinde olan kimyasallar ile bir laboratuarda oluşturulmuş olarak tanımlanır.

Sentetik hormonları mideye indiriyor, sentetik yiyecekler yiyor ve diş macunu, şampuanlar, nemlendiriciler, temizleyiciler gibi vücut bakım ürünlerinde sentetik içerikler kullanıyoruz. Uzun vadeli etkileri bilinmiyor, çünkü her biri zamanla farklı reaksiyon gösteriyor.

Cilde Faydaları

 • Antioksidanlar
  Yaşlılık belirtileri ve kızarıklık ve şişliklerin azaltılması
 • Anti-Enflamatuar
  Apaçık bir ten ve cilt hücrelerinin yenilenmesi
 • Besleyici Kurye Sistemi
  Gençlik parlaklığının korunması ve hasarlı/yıpranmış cildin onarımı
 • Biyoelverişli Besleyici
  Yuvarlak, yumuşak ve pürüzsüz cilt ve toksin ve kirlerin dışa atılması için
 • Astrenjan
  Aknesiz bir cilt için derin temizlenen gözenekler